Artykuły

Oficjalne miejsce dla obserwacji astronomicznych w Puszczy Noteckiej

Puszcza Notecka, jest największym kompleksem leśnym w Polsce. Zajmującym około 150 tys. ha.

Charakteryzuje się bogactwem flory i fauny. Powstano na jej temat wiele ciekawych publikacji oraz nagrano wiele filmów dokumentalnych.

Ale jest jeszcze jeden istotny fakt, o którym nie wie większość osób zwiedzających ostępy tej urokliwej puszczy.

To jest jedyny obszar leśny w Polsce, gdzie znajduję się oficjalne miejsce, na którym mogą bez problemu prowadzić obserwacje wszyscy miłośnicy astronomii.

Myślę, że warto przybliżyć historię powstania tego szczególnego miejsca i je samo, gdyż może podczas wakacyjnych wycieczek lub urlopów, zajrzycie do tej części Wielkopolski?

Wszystko się zaczęło się od faktu, że Pan Przemysław Rzyski, który pełni stanowisko Leśniczego na Gospódce, teren Puszczy Noteckiej, zarządzany przez Nadleśnictwo Sieraków, czytając zagadnienia z ochrony ciemnego nieba i samej Ostoi C.N. w Gminie Sieraków, a także o samych entuzjastach obserwacji astronomicznych, wpadł na znakomity pomysł. Doszedł do wniosku, aby udostępnić dostrzegalnie przeciwpożarową w okolicach Kukułki a także teren wokół niej do obserwacji wszystkim zainteresowanym astronomią.

Nie zwlekając zadzwonił do przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Temat był na tyle ciekawy, że spotkał się z przychylnością Pana Cezarego Majora Głównego Specjalisty Służby Leśnej ds Organizacji i Strategii.

Następnie skontaktował się ze mną, gdyż jestem tutaj znany z promowania idei ochrony ciemnego nieba a także na wzgląd moich astronomicznych pasji.

Przedstawiając temat w e mailu podał numery kontaktowe do siebie oraz do Pana Cezarego Majora.

Pamiętam, że wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem podszedłem do sprawy i w październiku 2015 r. pojechałem na zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na umówione spotkanie do Poznania. Tam po blisko dwugodzinnej rozmowie, obrano strategię w celu dalszej współpracy.

Podczas wspólnego rozpoznania w terenie 29 listopada tego samego roku, Pan Leśniczy Rzyski wraz ze mną wytypowaliśmy potencjalne miejsca nadające się do obserwacji astronomicznych, gdyż takie było jedno z zadań ustalonych na spotkaniu w Poznaniu.

W końcu 8 kwietnia 2016 r. doszło do spotkania członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w składzie Prezesa Łukasza Wojtyniaka, Adama Tomaszewskiego wraz ze mną z przedstawicielami Nadleśnictwa Sieraków.

Podczas rozmowy z Zastępcą Nadleśniczego Panią Aleksandrą Naparty i Panem Waldemarem Ciesielskim, ale także podczas wyjazdu w teren, który miał miejsce, ustalono wspólnie, że Nadleśnictwo Sieraków udostępni miłośnikom astronomii teren otaczający dostrzegalnie przeciwpożarową pod Kukułką (osada w głębi Puszczy Noteckiej). Strony uzgodniły również, że w wybranym miejscu, zainstalowana zostanie tablica informująca o tym iż powyższe miejsce, jest oficjalnym punktem obserwacyjnym do celów astronomicznych. Która będzie honorowana nie tylko przez Agencję Lasów Państwowych bądź Służbę Leśną, ale także przez organy Straży Leśnej.Z początkiem września, odbył się zlot astronomiczny na Gospódce (osada w Puszczy Noteckiej). Mnie i kilku pasjonatów astronomii gościł sam Pan Leśniczy Przemysław Rzyski. Razem oglądaliśmy niebo, ale nie tylko. Mieliśmy okazję wejść na dostrzegalnię przeciwpożarową, która ma wysokość 35 m. Było nam dane zobaczyć Puszczę Notecką z lotu ptaka oraz odległe okolice. Wstęp na wieże jest bezpłatny, podczas gdy oglądaliśmy widoki, nad naszymi głowami pojawiła się Pani z dyżurki i ochoczo opowiedziała nam historię powstania dostrzegalni przeciwpożarowej.

Uwagę naszych oczu przykuła stojąca na skraju terenu przy wieży tablica informacyjna. Nadleśnictwo Sieraków, dotrzymało słowa i zainstalowało stosowną tablicę informującą o możliwości obserwacji i spotkań astronomicznych na tym terenie.

Czy jeszcze pojawią się nowe miejsca obserwacyjne, tego nie wiemy. Ale jedno jest pewne, obserwacja nieba, w miejscu oddalonym od kilkanaście km. od miasta Stanowią niezapomniane przeżycie, nie tylko dla samego miłośnika astronomii.

Tomek Zaras May 01 2017 230 reads 1 komentarz 0 oceny Print

1 komentarz

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
  • Marcin_Gorka
    Przyznam że wspaniale tam jest. Zresztą gdyby nie było, to kolejny raz nie spotykalibyśmy się w tym miejscu.
    Odpowiedz · · - May 02 2017 14:13:18

Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
4 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
5 dni
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
14 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
19 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
22 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
27 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
30 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
31 tygodni
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2017 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

196,396 unique visits