Nowe Obserwatorium w Wielkopolsce.

Nowe Obserwatorium w Wielkopolsce.

12 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki otwarto nowe obserwatorium astronomiczne w Chalinie (powiat międzychodzki- gmina Sieraków). Inwestycja wyniosła 280 tyś. złotych, dzięki tak wielkim nakładom finansowym, udało się zaopatrzyć placówkę w sprzęt naprawdę wysokiej jakości i bardzo wszechstronny w użyciu. Co za tym idzie, obserwatorium w Chalinie, jest jednym z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w Polsce.

Inwestorem był Zakład Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Wielkopolski, uzyskał od niego środki na sfinalizowanie całego projektu. Była to szeroko zakrojona współpraca z naukowcami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy wsparli działania od strony naukowej jak i w doborze samego sprzętu.
Zamknięcie budowy, miało miejsce już w grudniu ubiegłego roku, ale cały czas trwały prace kalibracyjne sprzętu, zwłaszcza 35 cm. teleskopu, który znajduje się pod kopułą obserwatorium w Chalinie.Placówka będzie pełniła głownie funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży, gdzie to zwykle pod czas tak zwanych zielonych szkół, na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, na terenie którego otwarto placówkę,, dzieci będą mogły się nie tylko zaznajomić z otaczającym nas pięknem flory i fauny, ale także zobaczyć uroki firmamentu niebieskiego.
W między czasie prowadzone badania nad planetoidami, za pomocą rejestrowania ich zmiany jasności w czasie- co posłuży pomiarowi ich wielkości.

Wspaniały teleskop słoneczny Lunt- pozwoli odwiedzającym placówkę zobaczyć Słońce w całej swej krasie jak i pozostałe instrumenty, które są na wyposażeniu placówki, przybliżą nam wszystkim Wszechświat.Warto zaznaczyć, że obserwatorium powstało akurat w tym miejscu nie bez przyczyny. Powodem był bez wątpienia fakt, że w Chalinie tak samo jak w Izdebnie, niebo objęte jest ochroną prawną, na podstawie podjętej uchwały przez Radę Miasta i Gminy w Sierakowie, a także na mocy podpisanego porozumienia z Programem Ciemne Niebo Polska. Dzięki wspaniale przygotowanym warunkom, była możliwa realizacja tak poważnego projektu.

Reasumując, bardzo się cieszę, że moje starania o powstanie Ostoi Ciemnego Nieba zaowocowały tak wspaniałym rozwojem wydarzeń. Bardzo prawdopodobne, że to dopiero początek rozwijania nowej gałęzi turystyki w Gminie Sieraków- nazywanej często astroturystyką.


3 komentarze

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
 • Marcin_Gorka
  Tomku super wiadomość. Cieszę sie razem z tobą że macie taki budynek w okolicy. Podaj jeszcze szczegóły co to za teleskopy dokłądnie się tam znajdują. Jestem strasznie ciekaw. Kamery do rejestracji ? Jak wyglądają sprawy z rezerwacją itd.
  Odpowiedz · · - April 17 2017 13:19:23
 • Tomek Zaras
  Proszę bardzo, troszkę szczegółów na temat ''arsenału'' Smile W skład wyposażenia obserwatorium weszły m.in.: teleskop GSO RC 14'' na montażu EQ8; kamera SBIG ST8300; filtry UBVRI, Ha, OIII; focuser; stacja pogodowa; kamera All Sky; CCTV; kamera internetowa z rybim okiem. Teleskop słoneczny LUNT(60 mm); teleskop newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 12 cali; teleskop planetarny z montażem go-to o średnicy 6 cali; pięć lornetek astronomicznych, co najmniej jedna z nich o ogniskowej 20 x 80 plus statyw do nich. Średnica obserwatorium 300 cm; wysokość kopuły z 240 cm oraz jej zdalne sterowanie z komputera; automatyczna synchronizacja z teleskopem; ogrzewanie przeciwmrozowe elektroniki.
  Odpowiedz · · - April 17 2017 13:32:25
 • Piotrek Lipieta
  Tomasz, również wielkie gratulacje ! Naprawdę, cieszę się ze znam tak zdeterminowanego w dążeniu do swojego celu astro-amatora, jak Ty Smile ! Odwiedzimy Was tam niebawem, prawda Marcin ?
  Odpowiedz · · - April 25 2017 13:58:57
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
4 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
5 dni
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
14 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
19 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
22 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
27 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
30 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
31 tygodni
Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2017 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

196,389 unique visits