Koniec nocy astronomicznych CZ. 2 [POZNAJEMY NIEBO NR.2]

Koniec nocy astronomicznych CZ. 2 [POZNAJEMY NIEBO NR.2]

Czerwiec już od pięciu dni, więc pora na kolejne ciekawe obiekty z okolic gwiazdozbioru strzelca. Dzisiaj przyjrzymy się czterem wspaniałym mgławicom, których nie można przegapić będąc w tej części nieba. Są to zarazem idealne obiekty do fotografowania. Tak więc zapraszam do krótkiej lektury.

Zaczniemy od początku katalogu Messiera, a obiektem zainteresowania będzie mgławica znajdująca się pod numerem katalogowym M8. Nazwa potoczna mgławicy to "Laguna". Znajduje się ona w odległości 4100 lat świtlnych od nas. Jest jednym z najjaśniejszych obiektów tego typu na niebie. Mgławica ta jest również domem w którym rodzą się nowe gwiazdy.


Tuż obok Laguny znajdziemy malutką mgławicę oznaczoną nr katalogowy M20. Potocznie mgławica ta nazywana jest "trójlistną koniczyną", i chyba nic innego tak bardzo do niej nie pasuje niż właśnie to stwierdzenie. A dlaczego ? to sami już ocencie oglądając ten obiekt w okularze teleskopu, lub na własnoręcznie wykonanym zdjęciu.

Kolejnym obiektem z katalogu Messiera będzie obiekt oznaczony nr. M17. Kolejna mgławica w naszym zestawieniu, a potoczna jej nazwa to "Omega", choć można spotkać również nazwę "Podkowa". Nazwę tę mgławica zawdzięcza oczywiście swemu kształtowi, który w okularze teleskopu przypomina ostatnia literę alfabetu Greckiego. Na zdjęciu natomiast, mi bardziej przypomina już podkowę. Ale chyba bardziej popularna jest ta pierwsza nazwa. Obiekt jest dość mały, ale ze względu na swoją jasność (6m) nie powinno sprawić nikomu problemu, w dostrzeżeniem jej przez lepszą lornetkę. Przyjmując oczywiście że jesteśmy pod ciemnym niebem.

Na dzisiaj zakończymy sobie czwartym obiektem, i kolejną mgławicą zarazem.
Filary stworzenia, mgławica orzeł, takie nazwy możemy spotkać, i chodzi nam oczywiście, o perełkę tej części nieba, "mgławicę" M16. Niewiele osób wie że tak naprawdę M16 to oznaczenie gromady gwiazd powiązanej z obszarem HII. Wielu podziwiając zdjęcia M16, ogląda właśnie samą mgławicę, nie dostrzegając tam gromady gwiazd. A odkrywcy tego obiektu kilkaset lat temu (praie 300), nie byli w stanie dostrzec tam wielkiego obłoku wodoru i pyłu. Ale dla ciekawostki dodam, że odkrywca gromady zasugerował jej istnienie.
Wspaniałe zdjęcia jednej z części mgławicy, nazywanej "Filarami tworzenia" wykonane kosmicznym teleskopem Hubble'a, zapierają dech w piersiach. Znajduje się tam obszar bardzo młodych gwiazd, które dopiero zaczynają swoją podróż na ciągu głównym.


Galeria Obrazów

0 komentarze

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
    Brak Komentarzy.
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
4 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
5 dni
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
14 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
19 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
22 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
27 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
30 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
31 tygodni
Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2017 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

196,372 unique visits