Łabędź cz. 1[POZNAJEMY NIEBO NR. 3]

Łabędź cz. 1[POZNAJEMY NIEBO NR. 3]

Witam po raz trzeci w tym cyklu artykułów. W dzisiejszym wpisie będę chciał przybliżyć wam ten wspaniały gwiazdozbiór, który jest wielce bogaty w przeróżne obiekty głębokiego nieba. Znajdziemy w nim mnóstwo gromad gwiazd, mgławic, zarówno emisyjnych, absorbcyjnych, i oczywiście pozostałości po wybuchu supernowych. Artykuł będzie w dwu lub trzech częściach. Zapraszam do czytania.

Łabędź jest ogromnym gwiazdozbiorem, i nie sposób go ominąć na nocnym niebie. Jego najjaśniejsza gwiazda "Deneb" wraz z "Wegą" i "Altairem" tworzą przepiękny klejnot letniego nieba, zwanym Trójkątem Letnim. A poznanie tego gwiazdozbioru zaczniemy sobie właśnie od strony alfy tego gwiazdozbioru.Na ogonie łabędzia znajdziemy perły letniego nieba. Mgławica Ameryka Północna oraz Pelikan, ogromny obszar HII przeplatany ciemnymi mgławicami pyłowymi. Są to chyba najbardziej znane obiekty mgławicowe letniego nieba. Są niczym Wielka mgławica Oriona, tej pory roku. Łącznie zajmują obszar kilku stopni, więc są wspaniałym obiektem do fotografowania przy małych ogniskowych. W naszej galerii można podziwiać zdjęcia tych obiektów. A jeśli ktoś by chciał poznać więcej szczegółów na ich temat, to znajdziecie je po numerach katalogowych, które są dla nich następujące: NGC7000 (łatwo zapamiętać) Ameryka Północna, oraz IC5070.

Idąc dalej w kierunku tułowia naszego łabędzia, znajdziemy bardzo jasną gwiazdę "Sadr", gwiazdę tę "oplata" również ogromny obłok wodoru i pyłu, którego nieregularny kształt przypomina motyla, a to wszystko za sprawą dużej wstęgi ciemnej mgławicy która przecina ogromny obłok wodoru.Nieopodal znajdziemy malutką, ale wspaniałą gromadę otwartą gwiazd M29. Ten niewielki obiekt stał się moim ulubionym obiektem letniego nieba. Nie znam wszystkich obiektów DS które są w zasięgu amatorskiego sprzętu obserwacyjnego, ale śmiem twierdzić że nie prędko znajdę coś, co równie ogromnie przykuję moją uwagę, tak jak ta malutka gromadka. Obiekt łatwy do odnalezienia przez lornetkę. Ale polecam do obserwacji niewielki teleskop. Moje zdjęcie tego obiektu można znaleźć gdzieś na forum. Dla zainteresowanych: kto pierwszy wklei link do zdjęcia w komentarzu !

Na koniec dodam jeszcze jeden obiekt którym będzie kolejna mgławica. Jej nr katalogowy to NGC6888, znana również jako Mgławica Stożek lub Mgławica Półksiężyc. Nie jest to duży obiekt, ale dość jasny aby z powodzeniem go fotografować. Nawet lustrzanki poradzą sobie bez problemu z tym obiektem. Mgławica ta jest obiektem dość ciekawym, gdyż powstała przez znajdująca się tam gwiazdę Wolfa-Rayeta. Są to gwiazdy bardzo ciekawe, i warto było by co nieco o nich wiedzieć. Dodam tylko że w widmie tych gwiazd nie występują linie wodoru. Mam nadzieję że choć troszkę was zaintrygowałem i skłoni was to do poznania choć troszkę tych ciekawych gwiazd.


Galeria Obrazów

0 komentarze

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
    Brak Komentarzy.
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
4 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
5 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
5 dni
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
14 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
19 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
22 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
27 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
30 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
31 tygodni
Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2017 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

196,376 unique visits