ŁABĘDŹ CZ. 2 [POZNAJEMY NIEBO NR. 4]

ŁABĘDŹ CZ. 2 [POZNAJEMY NIEBO NR. 4]

Mamy już koniec miesiąca, noce stają się coraz dłuższe, a nasz łabędź nadal wysoko nad horyzontem, i aż się prosi o obserwacje. W poprzedniej części wspominałem o nawet 3 częściach. Ale myślę że ta już będzie ostatnia, i zaczniemy ją od olbrzymiego kompleksu mgławicowego, znajdującego się pod jednym ze skrzydeł Łabędzia.

Jako pierwszy biekt, który chciał bym abyście poznali w tym artykule, wybrałem olbrzymią pozostałość po wybuchy supernowej. Jest to tak zwana "Pętla Łabędzia". A znacie ją jako dwie osobne mgławice: Miotła wiedzmy i/lub Welon. Cały obszar jest rozpięty na taką odległość, że zmieściły by się w niej trzy tarcze księżyca w pełni. Poniżej możecie zobaczyć część tej mgławicy. A poniższe zdjęcie znalazło się w serwisie APOD, 1 stycznia 2007r.

Źródło i prawa autorskie: T. A. Rector (U. Alaska), WIYN, NOAO, AURA, NSFNa koniec dodam jeszcze dwa obiekty. I mimo że miało być o Łabędziu, to obiekty te już do niego nie należą. Lecz, ponieważ znajdują się bardzo blisko niego muszę i nich wspomnieć. Jeden z nich to mgławica Hantle. Jest to pozostałość po wybuchu supernowej. Bardzo mały obiekt i przy fotografowaniu najlepiej mieć większą ogniskową. Wspaniały obiekt do obserwacji wizualnych. Jest na tyle jasny że bez problemu dostrzeżemy go w okularze teleskopu.
Kolejny obiekt, to nie mgławica, nie gromada kulista, ani też otwarta. Tym obiektem jest asteryzm, zwany "Wieszakiem" Jest na tyle duży że ciężko oglądać go przez teleskop. Do jego obserwacji wizualnych najlepiej posłużyć się lornetką. Przy fotografowaniu na ogniskowej 450/500mm zmieścimy go całego w kadrze na matrycy rozmiaru APS-c. A przykłąd dla kamerki QHY8l i TS65Q znajdziecie poniżej. A zdjęcie zostało zrobione na jednym ze zlotów astronomicznych Astro-Zone.
Autor: Marcin Górka


Galeria Obrazów

0 komentarze

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
    Brak Komentarzy.
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
7 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
7 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
8 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
8 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
2 tygodni
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
23 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
27 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
31 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
36 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
38 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
39 tygodni
Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2018 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

254,429 unique visits