Skarby Cefeusza [POZNAJEMY NIEBO NR.5]

Skarby Cefeusza [POZNAJEMY NIEBO NR.5]

Znalazłem chwilkę aby dodać dzisiaj kolejny artykuł. Dlatego też chce przedstawić wam dzisiaj gwiazdozbiór Cefeusza. Jest to dość duży gwiazdozbiór. Znajduję się na drodze mlecznej, między Łabędziem a Kasjopeją. Sam gwiazdozbiór nie tworzą nadzwyczaj jasne gwiazdy. A ich jasność waha się w granicach 3m. Mimo wszystko bardzo łatwo jest znaleźć go, gdyż swoim kształtem przypomina domek.
Zapraszam do czytania.

Na pierwszy ogień pójdzie mgławica chyba najlepiej wam znana. "Irys" to dość duża ciemna mgławica, znajdująca się na końcu ogromnego obłoku molekularnego, który nie jest dla nas widoczny gołym okiem. W centrum obserwowalnej dla nas części zatopiona jest bardzo gorąca niebieska gwiazda, która daje błękitne zabarwienie pyłowi który się tam znajduje. Obiekt nie zbyt trudny do fotografowania, ale jeśli chcielibyśmy uwiecznić na zdjęciu więcej ciemnych partii mgławicy, potrzebne już wtedy będzie większe doświadczenie, i oczywiście cierpliwość w zbieraniu materiału.Kolejny obiekt jaki spróbuję wam przybliżyć to mgławica ukryta pod numerem katalogowym IC1396, zwana potocznie "Trąbą Słonia". Jest to duży obszar HII przeplatany ciekawymi pyłowymi wstęgami. Jedna z nich bardzo przypomina trąbę słonia, i nie trudno zgadnąć że, to właśnie od niej zawdzięcza swoją nazwę.
Poniżej zobaczyć możecie moje zdjęcie, wykonane już kilka lat temu, modyfikowanym Canonem 350D. Zdjęcie nie jest najlepszej jakości. Ale jak widać, nawet budżetowym sprzętem można powalczyć.Idąc dalej dojdziemy na obrzeża Cefeusza, i znajdziemy tam malutką jasną mgławicę o numerku NGC7380, a jest to mgławica znana potocznie jako "Czarnoksiężnik" lub "Czarodziej". Mgławica ta powiązana jest z otwartą gromadą młodych gwiazd. Dzięki tej gromadzie, możemy pokusić się o obserwacje wizualne tej mgławicy. A jak wspomniałem już na początku, jest to dość mały obiekt, dlatego proponował bym większe ogniskowe do jej fotografowania. I dla matrycy wielkości APS-C, 600mm to raczej absolutne minimum.Wrócimy się teraz do środka gwiazdozbioru, i odwiedzimy ciemną mgławicę VdB 152, zwaną potocznie "Jaskinią". Jak większość ciemnych, aby je obserwować, najlepiej zrobić zdjęcie. Aby podjąć próby uwieczniania jakichkolwiek ciemnych mgławic, niestety musimy zaopatrzyć się w bardzo ciemne niebo, mieć dużo czasu i cierpliwości. A mgławicę możecie podziwiać na zdjęciu z APOD zamieszczonego poniżej.W Cefeuszu znajdziemy jeszcze masę drobnych obiektów mgławicowych. Jednym z godnych polecenia będą obiekty VdB149 oraz VdB150. Do tej listy dodał bym jeszcze malutką mgławicę NGC 7129 wraz z ciemną partią VdB 146.

Na zakończenie tego tekstu, gorąco polecam złapanie Cefeusza na jednej fotografi, wraz ze wszystkimi obiektami. Zdjęcie na pewno będzie zapierać dech w piersi. A do tego wystarczy nam już tylko zwykły aparat dysponujący długimi czasami naświetlania, i obiektyw o ogniskowej około 50-80mm.


Galeria Obrazów

0 komentarze

Pozostaw Komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować.
    Brak Komentarzy.
Dołącz
Nie jesteś jeszcze członkiem? kliknij tutaj aby zarejestrować.
Shoutbox
You must login to post a message.
Marcin_Gorka
6 miesiące temu
Właśnie przez godzinę szykowałem artykuł o cefeuszu i wszystko się skasowało
Marcin_Gorka
7 miesiące temu
Brak czasu, brak Frown
Marcin_Gorka
7 miesiące temu
Robi się Timelapse
Marcin_Gorka
8 miesiące temu
Na xda-developers zbliżam się do 500 postów. Mam nadzieję że nie przekroczę szybko tam liczby postów z tej strony ! Pomóżcie ! Wink
Marcin_Gorka
8 miesiące temu
Czasami żałuję że sprzedałem EDka 80 Sad
Ostatnio Widziani
przemo77 Nick: przemo77
Dołączył/a: 01.04.15
2 tygodni
Marcin_Gorka Nick: Marcin_Gorka
Dołączył/a: 17.01.11
4 tygodni
Damian Podeszwa Nick: Damian Podeszwa
Dołączył/a: 24.01.11
23 tygodni
Nick: G_Czechowski
Dołączył/a: 17.01.11
27 tygodni
Nick: Tomek Zaras
Dołączył/a: 28.01.11
31 tygodni
Kvido Nick: Kvido
Dołączył/a: 10.05.17
36 tygodni
Piotrek Lipieta Nick: Piotrek Lipieta
Dołączył/a: 17.01.11
38 tygodni
Nick: majkel
Dołączył/a: 30.10.12
39 tygodni
Rating is available to Members only. Please Zaloguj or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Astro-Zone to strona przeznaczona dla miłośników astronomii. Strona istnieje od 2009r. A każdy użytkownik co roku może spotkać się z nami na corocznym zlocie astronomicznym, organizowanym przez administratorów.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2018 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

254,434 unique visits